تبلیغات
پلاک آخر - زندگینامه شهید منصور ستاری
پلاک آخر
 سرلشكر شهید ، منصور ستاری در سال 1327 در روستای ولی آباد ورامین دیده به جهان گشود . پدرش ، مرحوم « حاج حسن » شاعری فاضل بود كه دیوانی از او به نام «ماتمكده عشاق » به یادگار مانده است . 

منصور ستاری دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد ورامین و دوران متوسطه را در قریه « پوینك » باقر آباد به پایان رسانید . وی در طول دوران تحصیل همواره یكی از شاگردان ممتاز كلاس به شمار می‌رفت .شهید بزرگوار پس از اخذ دیپلم متوسطه ، در سال 1346 وارد دانشكدة‌افسری شد و پس از پایان دورة‌دانشكده به درجة ستوان دومی نایل آمد . در سال 1350 جهت طی دورة‌علمی كنترل رادار به كشور آمریكا اعزام شد و پس از گذراندن دورة‌یكساله ، در سال 1351 به ایران بازگشت و به عنوان افسر كنترل شكاری نیروی هوایی مشغول به كار شد . 

شهید ستاری در سال 1354 در كنكور سراسری شركت كرد و در رشته برق و الكترونیك پذیرفته شد . تعدادی از واحدهای دانشگاهی را گذرانده بود كه با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی تحصیل را كنار گذاشت و همدوش دیگر آحاد مردم به پاسداری از دستاوردهای انقلاب پرداخت. 

وی افسری مؤمن ، متعهد ، شجاع ، آگاه ، تیزهوش و كاردان بود . طرح‌ها و ابتكارهای زیادی در تجهیز سیستم‌های راداری ، پدافندی به اجرا گذاشت كه در طول جنگ تحمیلی توان نیروی هوایی را در سرنگونی هواپیماهای متجاوز دشمن دو چندان نمود . 

تیمسار ستاری به علت فعالیتهای بیش از حدی كه در اجرای طرح‌های جنگی از خود نشان داد ، درسال 1362 به سمت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شد . طرح‌ها و برنامه‌هایی كه شهید ستاری ارائه می‌داد بسیار منطقی ، عملی ، كاربردی و مؤثر بود . از این رو در سال 1364 به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و كاردانی و شایستگی كه از خود نشان داد ، در بهمن ماه سال 1365 با درجة سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار این مسئولیت بود . 

در عملیات خیبر وقتی در محاصره بمباران شیمیایی او ماسك خود را تقدیم به پیرمردی كه راننده لودر بود كرد را همه به یاد دارند. براثر این اقدام وی تا زمان شهادت از شامه بویایی بی بهره شده بود و تا پایان عمر این موضوع را مخفی می كرد. 


اقدامات شهید ستاری بر چهار ركن اصلی استوار بود:

۱ـ طرح و برنامه صحیح از ابتدای فرماندهی همراه با آینده نگری هرچه ژرف تر.

۲ـ سازماندهی نیروی انسانی متعهد و كارا = مستعد و مبتكر و بیش از همه خوداتكا و خودباور در پروژه های توسعه پیشرفت.

۳ـ تأمین وسایل و تجهیزات با بهره گیری حداكثر از منافع موجود داخلی و با تكیه بر اهداف خودكفایی كشور.

۴ـ اعمال مدیریت پویا و متكی بر روابط انسانی و ایجاد محیطی هرچه مناسب تر برای تشریك مساعی همگانی.

شهید ستاری با برنامه ای منسجم كه در پیروزی نهایی بسیار مؤثر افتاد به كار پرداخت. 

از اقدامات مهم و بنیادین این شهید بزرگوار می توان اجمالاً به مواردی چند اشاره نمود. 

ـ تأسیس دانشكده پرواز (خلبانی) این آرزوی دیرینه هر ایرانی وطن پرست و پرسنل نیروی هوایی بود. اولین سری دانشجویان خلبانی در مهرماه سال ۱۳۶۷ وارد دانشكده پرواز شدند. 
 
-تأسیس دانشگاه هوافضا با ۸ گرایش تحصیلی و مبتنی بر برنامه های آموزشی ـ مجموعه های كارشناسی و مصوبات وزارت فرهنگ و آموزش عالی. 

ـ تأسیس دانشكده پرستاری و راه اندازی مركز تحقیقات و آموزش پزشكی (پاتولوژی) نیروی هوایی. 

ـ توجه به آموزش كارا (حین خدمت) و آموزش پرسنل رده میانی. 

ـ ایجاد هنرستان كارودانش ـ فنی و حرفه ای درمركز آموزشهای هوایی و اجرای برنامه های آموزش و پرورش برای افرادی كه حداكثر با سن شانزده سال به استخدام نهاجا درآمده بودند تا بتوانند همانند دانش آموزان دبیرستان به تحصیل بپردازند و دیپلم رسمی كشور به آنها اعطاشود. 

ـ ایجاد شبكه دیده بانی به منظور تقویت سیستم پدافندی كشور ـ ایجاد شبكه دیده بانی بصری ـ ایجاد موانع هوایی بر فراز دره ها، گذرگاهها و ارتفاعات و... 

شهیدستاری كه به واقع معماری آینده نگر برای سیستم پدافند هوایی كشور بود با راه اندازی تأسیسات و امكانات جدید تعمیر و نگهداری و نیز اجرای پروژه هایی نظیر پروژه اوج و نیز راه اندازی مركز پژوهش، تحقیقات و آموزش (پتا) توان نگهداری نیرو را تقویت و به چندین برابر قدرت قبلی ارتقاداد. این مهم برای كشوری كه پایه های صنعتی اش تقریباً ضعیف بود كاری شگرف می باشد. ایجاد مؤسسات فنی و صنعتی پیشرفته برای آموزش پروازی مرحله مقدماتی دانشجویان خلبانی با كمك مهندسین و متخصصین نهاجا با ساخت هواپیمای پرستو. این هواپیما از نظر امكانات عملیاتی تقریباً شبیه هواپیمای بونانزای ساخت آمریكا می باشد. 

یكی از مهمترین فعالیتهای سرلشگر شهید منصور ستاری طی سالهای ۶۶ الی پایان جنگ تحمیلی اسكورت ناوگان تجاری كشتی های نفتكش ایران در خلیج فارس و دریای عمان تا خروج آنها بود. انجام عملیات اسكورت باتوجه به حجم عملیات جنگی و مضافاً حجم عملیات عادی و روزانه نهاجا كاری بس عظیم بود.

نگهداری مجتمع پتروشیمی بندرامام، حفاظت از میدان گازی كنگان و مواردی نظیر اینها یادآور اقدامات و جانفشانی های عقابان تیزپرواز و پرسنل پدافندی نیروی هوایی تحت فرماندهی و مدیریت این بزرگوار همیشه به یادماندنی است.


طراحی و ساخت خودروشمس ایجاد خطوط هوایی سها (سازمان هواپیمایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) شركت در پروژه های دولتی در راستای امور مهندسی و تأسیساتی، افزایش كارایی و استخراج از معادن تحت پوشش از قبیل نمك سمنان كه نیازمندیهای صنایع نفتی و پتروشیمی كشور را مرتفع و پشتیبانی می نماید، ازدیاد بازده صنایع فلزی (ریخته گری ـ تراش و...) و دریافت سفارش به منظور رفع نیازمندیهای دولتی، نظامی و خصوصی. 

شهیدستاری منطقی ترین راه را برای كاهش اثرات محدودیت اعتباری و روبرویی با شرایط پس از جنگ انتخاب نمود و آن خودكفایی هرچه بیشتر نیروی هوایی بود. بدینوسیله علاوه بر آنكه از خروج اعتبارات نیروی هوایی جلوگیری می كرد توان تولیدی و خدماتی را افزایش داده و درآمدهای حاصل از این قبیل فعالیت ها را همواره تحت كنترل و نظارت دقیق قرارداد كه به عنوان پشتوانه ای برای اجرای برنامه های سازندگی موردبهره برداری قرارگرفت. 

شهیدستاری با كمك فرماندهان و پرسنل عزیز نیروی هوایی پروژه های بلندمدت را طراحی نمود كه یكی پس از دیگری جامه عمل می پوشد. یكی از این پروژه ها بعد از شهادت ایشان هواپیمای جنگی آذرخش بود كه با حضور رهبر انقلاب در سال ۱۳۷۶ به پرواز درآمد. 

به هر تقدیر سرلشگر شهیدمنصور ستاری با حمایت پرسنل از جان گذشته نیروی هوایی آنچه درتوان داشت در طبق اخلاص نهاده و به پیشگاه ملت ایران تقدیم نمود و امروز به خیل شهیدانی پیوسته است كه همواره در فراق آنها می سوخت. روح حماسی او از همان پهنه آسمان نیلگونی كه مأوای همیشگی او و یارانش بود به ملكوت اعلی عروج كرد تا دركنار امام و فرمانده خود آرام گیرد.
 

برگرفته از سایت ساجد

نوع مطلب : وصایای فرماندهان شهید، وصایای خلبانان شهید، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

امام خمینی ( ره ) :
این وصیتنامه های که شهیدان می نویسند ،مطالعه کنید پنجاه سال عبادت کرده اید، خدا قبول کند یکبارهم این وصیتنامه ها را بخوانید...

مدیر وبلاگ : بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :