تبلیغات
پلاک آخر - زندگینامه شهید دکتر مجید شهریاری
پلاک آخر

زندگینامه شهید دکتر مجید شهریاری

 

دکتر مجید شهریاری در سال 1345 و در زنجان متولد گردید . ایشان متاهل و دارای دو فرزند به نام های محسن و زهرا بودند . همسر ایشان شهید زنده خانم بهجت قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی می باشد .

شهید مجید شهریاری تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زنجان ، دوره کارشناسی را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه صنعتی امیر کبیر ( از سال 1363 تا سال 1368 ) ، دوره کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی هسته ای در دانشگاه صنعتی شریف ( از سال 1369 تا سال 1371) و دوره دکتری در رشته مهندسی هسته ای را در دانشگاه امیر کبیر از سال 1372 تا 1377 ) گذارنده اند . بدین تربیت ، ایشان تمام تحصیلات خود را در کشور جمهوری اسلامی ایران گذرانده اند .

 

پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه امیر کبیر به عنوان عضو هیات علمی مشغول به کار شدند . شروع به کار ایشان به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 14/11/1380 در دانشکده مهندسی هسته ای و در گروه آمورشی کاربرد پرتوها با مرتبه استادیاری پیمانی بوده است . دکتر شهریاری در تاریخ 28/2/1383 از مرتبه پیمانی به مرتبه رسمی آزمایشی تغییر وضعیت داده و در تاریخ 16/1/1384 یعنی حدود چهار سال بعد از شروع به کار به مرتبه دانشیاری ارتقا پیدا نمودند. در این مرحله از ارتقاء ،نمره کیفیت آموزشی ایشان در چهار سال تدریس در دوره استاد یاری نمره 18.5 (از بیست) و در امر پژوهش با چاپ 10 مقاله علمی پژوهشی در مجلات علمی بین المللی ، ارائه سخنرانی در 21 کنفرانس بین المللی ، راهنمایی و مشاوره 20 دانشجوی کارشناسی ارشد و راهنمایی 3 دانشجوی دکتری و بالاخره اجرای 5 طرح پژوهشی با امتیازی بالا به مرتبه دانشیاری ارتقاء پیدا کرد . ایشان از تاریخ 8/2/1388 و بر اساس تصویب هیات ممیزه در تاریخ 6/2/1389 به درجه استادی ارتقاء پیدا نمود . در واقع بعد از چهار سال دوره دانشیاری و حدود هشت سال از زمان شروع به کار که حداقل زمان لازم برای برای ارتقاء به درجه استادی است  ، به این مرتبه ارتقاء یافت . نمره کیفیت تدریس ایشان در دوره دانشیاری 19.46 از 20 بوده است . به علاوه، فقط از ماده 2 آئین نامه ارتقاء ، 115.83 امتیاز کسب کردند .

 

لازم به توضیح است که برای ارتقاء به درجه استادی 115 امتیاز کافی است که با احتساب امتیاز همین ماده توانستند به مرتبه استادی ارتقاء یابند . جمع امتیازهای ایشان برای ارتقاء به مرتبه استادی 169.79 بوده است . در دوره دانشیاری ، استاد راهنمای 17 دانشجوی کارشناسی ارشد و 5 دانشجوی دکتری بوده و 21 مقاله تخصصی در مجلات علمی پژوهشی به چاپ رسانده اند. همچنین در 24  کنفرانس بین المللی به ایراد سخنرانی در رشته تخصصی خود پرداخته اند . بالاخره در این دوره مجری 5 طرح پژوهشی بوده اند .

 
مشاغل اجرایی ایشان به شرح زیر بوده است :

_ نماینده دانشگاه شهید بهشتی در امور اجرایی همکاری با سازمان انرژی هسته ای 4/11/1383 تا زمان شهادت

_ عضو انجمن هسته ای ایران از 1/12/1383 تا 1/12/1385

_ مدیر گروه کاربرد پرتوها از 3/7/1384 تا زمان شهادت

_ عضو شورای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه از 18/5/1385 تا 1/7/1386

_ عضو شورای فناوری دانشگاه از 25/9/1381 تا 1/7/1386

_ عضو کمیته تخصصی فنی و مهندسی هیات ممیزه از 10/11/1386 تا زمان شهادت

_ مشاور جمهوری اسلامی ایران در پروژه سزامی از 25/3/1387 تا زمان شهادت

_ برگزار کننده چهار کمیته علمی و کارگاه آموزشی از 1385 تا زمان شهادت

 

 وسرانجام این دانشمند فرزانه واستاد فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی ایران در تهران درتاریخ ۸ آذر ۱۳۸۹ توسط رژیم صهیونیستی و باهمکاری اطلاعاتی منافقین دریک عملیات تروریستی به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

 

خصوصیات شهید شهریاری و تعبیر آیت‌الله جوادی آملی از جایگاه شهید شهریاری در سرای باقی از زبان همسر شهید:

دکتر بهجت قاسمی همسر شهید مجید شهریاری استاد برجسته فیزیك هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی در دیدار مسئولان جهاد دانشگاهی بعدازظهر روز دوشنبه در منزل شهید شهریاری برگزار شد با اشاره به اینكه من و شهید شهریاری خود را از اعضای دانشگاه صنعتی امیركبیر می‌دانیم، افزود: زمانی وارد دانشگاه صنعتی امیركبیر شدم كه به تازگی دوره كارشناسی خود را به اتمام رسانده بودم و هنوز شهید شهریاری را نمی‌شناختم. چند سالی را در دانشگاه صنعتی امیركبیر حضور داشتم و بالاخره در مقطع كارشناسی ارشد در رشته مهندسی هسته‌ای از دانشگاه صنعتی شریف قبول شدم و در این دانشگاه بود كه با شهید شهریاری آشنا شدم. شهید شهریاری دانشجوی نمونه و به قولی تاپ دانشكده مهندسی هسته‌ای دانشگاه صنعتی شریف بود. شهید شهریاری را در ابتدا در ترم اول تحصیل خود دیدم و همیشه وی در سایت دانشگاه حضور داشت و به قولی مرجع دانشگاه و دانشجویان بود. همسرم فردی آرام و ساكت بود و دائماً با دانشجویان در مباحث علمی به بحث می‌پرداخت و اساتید دانشگاه صنعتی شریف بسیار وی را دوست داشتند. در ترم دوم تحصیلی خود كرسی درسی برپا داشت تا در این كلاس بیشتر با شهید شهریاری آشنا شدم


این استاد دانشگاه بیان داشت: مراسم ازدواج من و شهید شهریاری در سلف‌سرویس اساتید دانشگاه صنعتی امیركبیر برگزار شد كه به نظرم اكنون این محل به یك محل اداری تبدیل شده است و به یاد دارم كه پس از آن با لباس عروس به خوابگاه رفتیم و زندگی بی‌تكلف خود را آغاز كردیم.


شهید شهریاری از نظر رفتاری بسیار نمونه بود و فردی بسیار متشرع بود. در كلاس درس سن و سال من از بقیه دانشجویان بیشتر بود و در آن حین كارمند دانشگاه صنعتی امیركبیر هم بودم و دانشجویان جوانتر از متشرع بودن شهید شهریاری بسیار تعریف و تمجید می‌كردند و این امر باعث می‌شد تا وی را بیشتر بشناسم.
پس از ازدواج با شهید شهریاری عمق رفتار نمونه و متشرع بودنش را در زندگی شخصی خودمان دیدم و نماز شب‌ خواندن همسرم را دیدم. در شب اول ازدواج‌مان سجاده نماز شب شهید شهریاری پهن بود. شهید شهریاری بسیار مبادی اخلاق بود و ادب،‌نگاه، صحبت، رفتار و تقدم سلام وی همیشه زبان‌زد بود.


در زمانی كه قرار بود تز خود را ارائه دهم تا ساعت 22 یا 23 در خارج از منزل حضور داشتم و وی در این برهه فعالیت‌های منزل نیز كمك می‌كرد.


یادم هست برای انجام كاری به كرج رفته بودم با شهید شهریاری تماس گرفتم و به وی گفتم برای فرزندان‌مان غذا درست كن كه وی بدون ریختن روغن و نمك برای فرزندان نیمرو درست كرده بود. سالهایی كه با شهید شهریاری زندگی كردم بسیار مرا رعایت می‌كرد و به جرأت می‌توانم بگویم لقمه غیر حلالی وارد زندگی‌ ما نشد.
قاسمی با تأكید براینكه شهید شهریاری علاقه داشت آنچه را كه فرا گرفته به همه منتقل كند، تصریح كرد: شهید شهریاری بارها تا ساعت یك تا دو نیمه‌شب در خارج از منزل و هنگامی كه از وی می‌پرسیدم كجا بودی؟ می‌گفت تز درسی یكی از دوستان به مشكلی برخورده بود و در سایت كامپیوتری دانشگاه برای رفع این مشكل حضور داشتم.

شهید شهریاری به دانشجویان خود بسیار كمك می‌كرد و وقت می‌گذاشت كه در این خصوص به وی می‌گفتم وقت خودم را حلالت می‌كنم اما باید برای فرزندانمان وقت صرف كنیم.


همسر شهید شهریاری با بیان اینكه همسرم در انجام واجبات و ترك محرمات نیز به اندازه‌ جدیت در مسائل علمی جدی بود خاطرنشان كرد: شهید شهریاری حتی در برخی عروسی‌ها حضور پیدا نمی‌كرد و با كسی هم تعارف نداشت. می‌گفت "وقتی قرار است حلالی حرام شود در آن محل حضور پیدا نمی‌كنم ".

قاسمی با اشاره به اینكه همسرم بسیار مراقبت می‌كرد تا حلال را حرام نكند تأكید كرد: شهید شهریاری مطالعه تفسیر قرآن را هرگز رها نمی‌كرد و تفسیر آیت‌الله جوادی آملی را به صورت كتاب و نرم‌افزار همیشه همراه خود داشت. در خانه بخش‌هایی از تفسیر قرآن را به من و فرزندان بیان می‌كرد و همچنین ارادت خاصی به حافظ داشت.


وی افزود: شهید شهریاری شعرهای حافظ را می‌خواند و آرام‌آرام اشك می‌ریخت. برخی اوقات روبروی من می‌نشست و شعر می‌خواند و نمی‌دانم در این اشعار چه می‌دید كه اشك می‌ریخت.


قاسمی تأكید كرد:‌ به نظرم این قانون الهی بود كه همسرم شهید شود و واقعاً لیاقت وی شهادت بود. و به این دلیل است كه خداوند صبر عظیمی به من داده است.

همسر شهید شهریاری اظهار داشت: آیت‌الله جوادی آملی در مراسم چهلم همسرم در اطلاعیه‌ای اعلام داشتند "همسر و خانواده شهید شهریاری مطمئن باشند كه وی در روح و ریحان است. اگر با دو دست پر به بارگاه الهی راه یافت، نه تنها مشكل خودش را حل می‌‌كند بلكه مشكل دیگران را هم برطرف می‌‌كند و از دیگران شفاعت خواهد كرد. "


وی افزود: آیت‌الله جوادی آملی شخصیت كمی نیست و طی چند سال اخیر با ایشان حشر و نشر داشتیم و به صورت خانوادگی خدمت ایشان می‌رسیدیم.


قاسمی با بیان اینكه یقین دارم جایی كه اكنون دكتر شهریاری است بسیار خوب است و به منزل خود نیز نظر دارد، گفت:‌ از دو یا سه روز پیش از حادثه تا آخرین لحظاتی كه با همسرم بودم ارتباط عاطفی بسیاری بین ما برقرار شده بود. اگر آرامش درونی من نبود فكر می‌كنم نمی‌توانستم دوری شهید شهریاری را تحمل كنم و باید باور داشته باشید كه حضورش را در منزل حس می‌كنم.


همسر شهید شهریاری تصریح كرد: شهید شهریاری به من و فرزندانم حتی اكنون كه به شهادت رسیده آرامش می‌دهد و باید این نكته را توجه داشت كه خداوند توفیق داد كه به عنوان همسر در كنارش بودم. شهید شهریاری از نظر روحی بسیار به من نزدیك بود و در همه موارد زندگی با یكدیگر مشورت می‌كردیم. امیدوارم همسرم در پیشگاه خداوند متعال ما را از یاد نبرد و شفیع ما باشد.


نوع مطلب : شهدای هسته ای، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:03 ب.ظ

I am genuinely happy to glance at this blog posts which carries tons of valuable facts, thanks for providing these kinds of statistics.
جمعه 7 دی 1397 12:42 ق.ظ
A Clever Way to Find Free Adult Chat Rooms!

Chatting online is hugely popular. The problem is there are very few free adult chat rooms where we
are able to discuss adult topics. Due to their popularity,
site owners increasingly plan to charge to the
service. In this article, become familiar with how to find numerous
these chat communities, many of which are entirely free.

It is now difficult to find good places for adults to speak.
Most of that is due to spread of instant messengers, virtual worlds, and social networking sites.
The few good chat sites available are generally full or, worse still, full and intent on asking you to pay a subscription fee.
To most of us, this indicates purchasing of good, fun, lively free places for adults to have an adult chat have died.
Thankfully, there is certainly a good clever way for us to
still find good rooms.
All from the big dating communities offer their members free adult boards.
Now, I'm sure you happen to be thinking, "Yes, that online dating sites also charge a fee a regular membership because of these free rooms!" This is
not forever the situation. Many such chat communities are free,
others cost nothing but have limited features to the non-paying members, yet others still offer a cost-free service for women.
The appeal of joining a sizable, well-known dating community is you get
given access to a tremendous adult chatting community which
includes hundreds, sometimes lots of people using it at any one time.

Better yet, their rooms often offer users a
chance to hook in their webcams. So you might be chatting away
inside a room and have a chance to click an account watching
them on the webcam, too!

Free Adult Chat Rooms : https://goo.gl/ETrLYm
پنجشنبه 25 مرداد 1397 10:53 ب.ظ
Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to
know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to
exchange techniques with other folks, be
sure to shoot me an email if interested.
شنبه 1 مهر 1396 07:50 ب.ظ
I got this web page from my pal who told me on the topic of this
web site and now this time I am visiting this web page and reading very informative posts here.
شنبه 18 شهریور 1396 03:19 ب.ظ
I seriously love your website.. Excellent
colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I'm
planning to create my own blog and want to learn where you got this from or just what the
theme is called. Thanks!
دوشنبه 5 تیر 1396 11:22 ب.ظ
Stunning quest there. What happened after? Thanks!
جمعه 1 اردیبهشت 1396 02:28 ق.ظ
Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual
effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and don't seem to get nearly anything done.
سه شنبه 14 آبان 1392 04:01 ب.ظ
الله اکبر!
حقا که شهادت را به بها میدهند نه به بهانه!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

امام خمینی ( ره ) :
این وصیتنامه های که شهیدان می نویسند ،مطالعه کنید پنجاه سال عبادت کرده اید، خدا قبول کند یکبارهم این وصیتنامه ها را بخوانید...

مدیر وبلاگ : بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :